Бурштинське водосховище – водно-болотне угіддя міжнародного значення (Рамсарські угіддя), що входить до складу Галицького національного природного парку. Це одне з найбільших незамерзаючих водойм заходу України, що гостинно приймає величезну кількість гідрофільних представників пташиного царства під час міграцій. На просторах водосховища птахи відпочивають і поповнюють свій енергетичний баланс, щоб далі мігрувати на місця гніздівлі.
Під час орнітологічних обліків 23. 02. 2025 року науковцями Галицького НПП було виявлено велику зграю (близько півтисячі) диких гусей. Домінували у зграї Гуска сіра (Anser anser), менше було Гуски білолобої (Anser albifrons). Саме зараз найактивніша фаза міграції диких гусей. Можливо частина сірих гусей з цієї зграї залишиться у нас гніздуватися, а частина, разом з білолобими, мігруватиме далі на схід.
Сірі гуси, які розмножуються в Ісландії, зимують на Британських островах; вихідці з Центральної Європи зимують у Іспанії та Північній Африці; інші мігрують на Балкани, Туреччину та Ірак на зиму. У нас гніздиться майже на всій території України (крім Криму) переважно в заплавах річок, та озерах з заростями очерету; мігрує скрізь; зимує на півдні. В межах Галицького НПП сірі гуси почали гніздуватися у 2015 – 2016 рр. Перша пара з виводком була зареєстрована науковцем Володимиром Бучком, поблизу с. Насташине. Далі їх ареал гніздування швидко поширився і зараз вони розмножуються на всіх великих водоймах парку, які не мають швидкої течії та багаті на надводну рослинність. До речі гуси сірі роблять гнізда дуже швидко – в березні гніздяться, а у квітні вже є виводок. Пташенята швидко виростають і відлітають ще до початку мисливського сезону, тому і чисельність цих птахів зростає. У 2023 році на Бурштинському водосховищі було зафіксовано зимуючу зграю сірих гусей чисельністю 160 особин. Гуска білолоба у нас не гніздиться, але зафіксовані випадки про їх зимівлі. В окремі роки 1-2 особин зимує на водосховищі. Білолоба гуска – це більш суходільний птах, ніж водно-болотний. Селиться на тундровій частині Європи, Азії та Північної Америки, а також на островах Північного Льодовитого океану. На зиму відлітає на південь – до Мексики, Південної Європи, Середньої Азії, Індії, Китаю, Кореї, Японії. Гнізда влаштовує на сухих ділянках, поблизу прісних водоймищ.
Публікацію підготовлено науковою співробітницею Галицького НПП Олександрою БУЧКО