Випадок раннього розцвітання Сон-трави

07.03.2025р. на лучно-степових ділянках Галицького національного природного парку виявлено масове цвітіння вразливого, червонокнижного виду сну великого (Pulsatilla grandis Wender.). Ранньоквітучі рослини знайдено на південно-західних схилах Щовбів (Горобцеві сіножаті) біля с. Поділля, Куропатницькому Камені (с. Куропатники) і Касовій Горі.

Сон великий − рідкісна рослина, яка трапляється в Україні переважно в ізольованих локалітетах на Західному Поділлі та Прикарпатті, а також дуже рідко на Правобережному Лісостепу. Згідно ботанічного опису рослина цвіте у квітні – травні. Але за літературними джерелами є відомості, про раннє цвітіння 21 березня 2023 року на території Національного природного парку “Дністровський каньйон” (офіційна сторінка парку). Нами цвітіння цієї рослини виявлено ще раніше – 7 березня 2025 року! Це аномальне явище! Весна приходить до нас вже значно раніше і це впливає (вважаємо, що негативно) на популяції рослин.

Сон великий – багаторічна трав’яниста рослина з великими квітами-дзвіночками. Рослини покриті густими, м’якими, золотистими або сріблястими волосками, що сприяє високій холодостійкості, тому вони не пошкоджуються весняними заморозками. Головною ознакою сну є весняне відростання бутонів на поверхні ґрунту, а листя з’являється лише після цвітіння. Листки тричіперисторозсічені. Квітки одиничні, світло-фіолетові, лілові. Розмножується насінням. Наукова назва сон-трави – “пульсатiла”, що означає шелестiти, дзвенiти. I справдi, на вiтрi рухи ворсинок нагадують своєрiдний дзвiн. Рослини сон-трави реагують на зміну погоди. У негоду вони неначе засинають, закриваючи квіти. Також говорять, якщо покласти сон-траву на ніч під голову, то у сні можна побачити своє майбутнє. Саме за ці ознаки сон надiлили рiзними епiтетами: сон-трава, сон-зiлля, сончик, самсончик, дудурка, бобрик, дзвiночок королеви.

Значна частина популяції виду на даних територіях втрачена через розорювання степових ділянок, часте раньо-весняне випалювання сухостою і, як наслідок, заростання чагарниками та небажаними видами, наприклад таких, як молінія очеретяна (Molinia aruninaceae), яка суцільним войлоком покриває лучно-степові ділянки, через що, рослина не може успішно вегетувати. Також рослин масово зривають на букети і викопують для пересадки, тому цей вид потребує значної охорони. Занесений до Червоної книги України (2021) та Додатку І Бернської конвенції.

Для збереження та відтворення популяції даного виду на лучно-степових ділянках Галицького НПП необхідні наступні заходи:

  • контрольований випас великою рогатою худобою (при можливості);
  • пізньолітнє сінокосіння;
  • вирубування чагарників;
  • впровадження штучного насіннєвого розмноження, яке вже проводиться в деяких ботанічних садах України.

 

Інформація підготовлена науковою співробітницею Галицького НПП

Олександрою  БУЧКО. (Фото автора).

Новини

Плющ звичайний

Під час польових обстежень лісових масивів Блюдниківського лісництва виявлено незвичайний екземпляр плюща звичайного (Hedera helix L.). Його особливістю був діаметр, що становив  12 см, а при корені – до 14 см., що свідчило про значний вік. Плющ звичайний – вічнозелена витка ліана, яка може досягати довжини 20-25 м. Формує пагони з повітряними коренями-присосками, за допомогою […]

  • Наука

Живі вогники Опільського степу

Не дарма цю рослину називають горицвіт! Дійсно її квіти, як вогники загоряються навесні на південних і південно-західних схилах лучно–степових пагорбів Галицького національного природного парку. Цього року, як ніколи (11 березня) рано зацвів Горицвіт весняний (Adonis vernalis L.). Згідно літературних джерел, рослина починає цвісти в квітні аж до травня. Це неоціненний за природоохоронним статусом вид, що […]

  • Наука

Сови в центрі реабілітації

Нещодавно, до центру реабілітації диких тварин Галицького НПП привезли сіру сову. Це птах, який досить часто потрапляє до нашого Центру. щоправда, найпоширенішою совою у нас є не сіра, а вухата сова. На даний час у Центрі реабілітації мешкають чотири види сов: вухата сова, сіра сова, сичик хатній та довгохвоста сова. Що характерно, видовий розподіл сов […]

  • Наука