ВОНИ ПОВЕРНУЛИСЯ!

Рідкісні птахи Косарі білі (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) знову загніздилися у Галицькому національному природному парку!
В Україні зазвичай косар гніздиться в основному уздовж Чорноморського узбережжя, але на початку цього століття, цих птахів реєстрували на гніздуванні у кількох пунктах в глибині континенту. У Галицькому НПП вперше гніздування косарів виявив Володимир БУЧКО у 2010 році. На заломах очерету, було виявлено гзізда двох пар цих рідкісних птахів з трьома пташенятами. Відтоді косарів на гніздуванні не реєстрували. Але, після п’ятнадцятирічної паузи, ці прекрасні птахи вирішили знову виводити на Опіллі своє потомство! 13 квітня 2025 року, нами виявлено в заростях очерету більше 4 гнізд цих рідкісних пернатих. Птахи ведуть себе дуже обережно і не видають своє місце гніздування.

Згідно Червоної книги Івано-Франківської області охоронний статус виду вважається як  неоцінений (NE). Гніздовий ареал охоплює Південну і Західну Європу, Південну Азію та Північно-Східну Африку. Зимує переважно в Центральній і Східній Африці, в Індії та Китаї. В Україні оселяється на прісних і солонуватих водоймах, де гніздиться колоніями. Це гніздовий, перелітний (раніше лише залітний) вид. Весняна міграція триває, вірогідно, у квітні, осіння – протягом вересня. Гнізда влаштовує на кущах, заломах очерету або на деревах. У повній кладці 3–6 яєць. Насиджують обидва члени пари протягом 21–25 діб. Пташенята вилуплюються в червні, а набувають здатності літати в липні. У раціоні переважають безхребетні, земноводні та дрібна риба. Фактори загрози – можливе пряме знищення птахів людиною, руйнування чи деградація типових біотопів. Заходи охорони – виявлення та забезпечення дієвою охороною існуючих і потенційних місць гніздування. Косар занесений до Червоної книги України (вразливий вид).

Необхідно зазначити, що косар відображений на одному з муралів на фасаді висотки у м. Бурштин https://burshtyn-rada.gov.ua/novyny/tsikava-rozpovid-pro-ideyu-stvorennya-muraliv-na-fasadah-bagatokovaryrnyh-budynkiv/.

Інформація підготовлена науковою співробітницею Галицького НПП

Олександрою  БУЧКО.

Відео (технічне) Володимира БУЧКА

 

Новини

Фенологія хвойних

Під час фенологічних спостережень весною 2025 року у всіх деревних видів відмічено початок фенофаз на два тижні раніше, ніж звичайно. В інтродукованих видів періоди фенологічних фаз відбуваються у різний термін. Це пов’язано з їхніми біологічними особливостями росту і розвитку, оскільки ці види природно ростуть у різних природно-кліматичних умовах. Спостереження проводили на території дендрарію Галицького НПП. […]

  • Наука

УНІКАЛЬНИЙ ВПЛИВ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ ТА ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ

У всім світі, міжнародна спільнота визнає, що цінність результатів будь-якої  діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя Людини. Згідно з указом Президента України № 685/2006 від 18.08.2006 в Україні відзначають День охорони праці, який запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на […]

  • Без категорії